Boones Battery Light Artillery

Richard M. Boone - Captain Crombault, Pierre Lemoine, Denis L.
Samuel Milton Thomas - Captain Curry, G. A. Lemoine, Emile
Edward P. Harmanson - 1st Lieutenant Daly, Timothy Lemoine, Ernest
Maunsel Bennett - Jr. 1st Lieutenant Davis, H. R. Lemoine, Henry
Luther M. Hammond - 2nd Lieutenant Dougherty, W. Lemoine, Jean Baptiste
Telespore Toca - 2nd Lieutenant Douzat,Victor Lemoine, Leander R.
William Haskins - Jr. 2nd Lieutenant Dozot, E. Lemoine, Louis G.
O. E. Picou - Jr. 2nd Lieutenant Dozot, F. Lemoine, Marcelin
N. P. Burfield - Sergeant Major Driscoll, M. Long, C. P.
J. C. Jones - Sergeant Major Druhon, R. J. Mack, J. R.
Frank Heiderhoff - Quartermaster Sergeant Ducote, A. Mains, William Wade
William H. Thompson - Quartermaster Sgt. Ducote, Bruno Martin, Thomas B.
John E. Phares - 1st Sergeant Ducote, G. Martin, William J.
S. Milton Wells - 1st Sergeant Ducote, Senville Mayeux, Augustin
P. H. Dunbar - 2nd Sergeant Ducros, V. Mayeux, Bene
William M. Griffin - 2nd Sergeant Dufour, Marcelies Mayeux, Felicien
Levi North - 3rd Sergeant Dufour, Prudent Mayeux, Philogene
Stanley Tanner - 4th Sergeant Dumas, A. Mayeux, Renee
Robert L. Tanner - 5th Sergeant Dunbar, Samuel W. McCann, Patrick
William Shirley - 6th Sergeant Dunn, W. McCloud, Robert A.
John Rowbottom - 8th Sergeant Duplechain, E. McFarland, A.
Simon J. Bordelon - Sergeant Duprie, E. McKinney, William M.
James Dickey - Sergeant Eldred, E. F. McNair, H. M.
James W. Wooding - 1st Corporal Eldred, R. McWhorter, James M.
D. P. Neilson - 2nd Corporal Ernest, Jacques Melson, Robert
George L. Haygood - 3rd Corporal Evans, R. M. Melson, W.
James A. Kays - 4th Corporal Ferris, Daniel Mills, E.
Albert B. Olivier - 4th Corporal Fisher, James Mitchell, James
B. F. Woods - 5th Corporal Fabre, Charley Moreau, Auguste V.
Frank J. Boykin - 6th Corporal Ford, A. F. Moreau, Ferdinand
J. K. Overton - 6th  Corporal Fortune, Alfred Moreau, Francis
Paulin F. Bordelon - 7th Corporal Fountain, William Moreau, Lucien Ferrier
S. A. Jones - 7th Corporal Francois, Zelien Moreau, Martin
Paul Capdeville - 8th Corporal Gagnard, Louis Moreau, Oscar
R. D. Winds - 9th Corporal Gaillard, L. A. Morgan, H. B.
James F. Simpson - 9th Corporal Gaspard, Lucas Neyland, William R.
August V. Moreau - 10th Corporal Gasper, Zenon Normand, Alcide H.
W. T. Coyle - 11th Corporal Gauther, E. Normand, Lawrence
Henry Johnson - 12th Corporal Gauthier, Felicien Normand, Oliver
Clarence Hetherwick - Gunner Gauthier, Paulin Olivier, P. Numa
P. N. Dickey - Bugler Gay, W. E. Overton, James
Linn Tanner - Bugler Gayle, James Franklin Percy, William Chaile
L. B. Choate - Guidon Girod, J. D. Petot, F.
John H. Bearden- Artificer Goudian, _____ Pettinger, G.
M. Caron - Artificer Gregory, E. F. Plauche, Alexandre L.
W. F. Clark - Artificer Gremillion, Alphonse F. Plauche P. Orvile
Jacob A. Dickerson - Artificer Gremillion, Octave Plauche, Martin Emile
Thomas D. Gordon - Aritficer Gremillion, Sirard Plauche, Vallery Q.
John Kohler - Artificer Gremillion, Vilge Pollard, A. A.
John A. Foster - Farrier Guerin, Louis J. Pollard, G. Jeff
Privates: Guerin, Victor F. Pritchard, William S.
Able, John A. Guillot, A. Proctor, Charles
Adams, T. W. Guillot, Colin Pyne, William
Anderson, R. Guillot, George Rabalais, Aristide
Armand, Cyrile Guillot, J. P. Remont, Joseph
Armand, Valerin Guillot, Paul Riley, R. H.
Armstrong, W. E. Guillot, Valery A. Roach, William
Arther, John Hass, W. R. Rodney, J. M.
Aymond, J. P. Hanchey, John T. Ronzan, G. M.
Aymond, Olan Hancock, J. S. Roye, Alcide
Barr, John Pierre Harmanson, A. D. Roye, E.
Barron, G. Harmanson, Selser Roberts Roye, Fulgence
Bartel,A. Harmanson, Thomas P. St. Romain, Martin
Bell, G. H. Harrold, Westly St. Romain, Reynaud
Bennett, Heber L. Hartman, H. B. Scallan, Nicholas Gervais
Bonnett, M. Harvey, Lee H. Scallan, V.
Bordelon, E. V. Heard, D. M. Sers, Leon C.
Bordelon, Landry L. Hereford, William P. Shepherd, M. R.
Bordelon, H. E. Hines, Sidney Shomer, J.
Bordelon, Louis E. Hines, William R. Smith, Jed
Bordelon, Paul V. Horton, Benjamin F. Smits, Asaph
Bordelon, St. James Hosea, John S. Spence, G.
Bordelon, Thomas Hudson, A. Spigener, Samuel H.
Boswell, J. S. Hynes, W. Stanfield, J. N.
Boyd, James D. Jackson, A. K. Stevenson, A. J.
Boykin, V. R. Jeansonne, Landry Stocks, Joseph W.
Boyles, Henry Jemart, E. Swan, J. T.
Branner, Patrick Jordan, Eugene E. Taber, Charles
Brashear, Thomas C. Juneau, E. Tanner, Henry
Brinkley, A. L. Katzer, Charles E. Tassin, Eugene
Brinkley, C. Keasel, J. Tassin, Levy
Brinkley, G. W. Kellar, Thomas Griffin Tassin, Ludger
Broussard, M. Kemp, W. B. Theil, E. A.
Bundick, George Kennard, Joseph Theil, R. A.
Burfield, N. P. Kennerly, Daniel Henry Thibodeaux, Emile
Burnett, William Kennerly, D. Thompson, B. N.
Cain, Michael Kennerly, J. Thompson, L.
Califf, A. K. Keys, John Toca, Septime
Cameron, G. F. Kimball, W. Van Woert, Nathaniel
Campbell, S. Kimball, W. C. Verret, Cesaire
Carter, J. H. King, John Verret, Clairville
Casey, Z. King, L. W. Verret, H.
Charrier, B. King, William Villermarette, Celestin
Charrier, Jean Louis Knight, William Villermarette, James J.
Charrier, Joachim Laborde, Jean Baptiste Wade, W. S.
Chomer, Jerome Laborde, Jerome Wallace, John
Clark, John T. Laborde, Moise Walsh, William
Cormier, L. Laborde, Severe H. Way, Augustus T.
Couison, Francois Lacomb, J. B. Wiley, J.
Couvillion, Augustin P. Lacour, Hilaire Winstead, W. S.
Couvillion, _____ Lacoure, Edward Wogan, A. V.
Couvillion, E. Leborde, William Wolflin, F.
Couvillion, Joseph Cleophas Leese, H. Wood, J. H.
Couvillion, Louis J. Lemley, H. Woods, B. F.
Couvillion, P. Elphege Lemoine, Alphonse Works, J. P.
Couvillion, U. Lemoine, C. L. Ximenes, J.

Previous Page