Henry Walke

United States Navy Rear Admiral. He began his career as a Midshipman in the United States Navy in February 1827 and was involved in combat operations along the Mexican east coast in 1847 during the Mexican War. At the outbreak of the Civil War in 1861, he was a Commander in charge of Unionist forces at Pensacola, Florida. In January 1862, he commanded the gunboats "USS Tyler" and "USS Carondelet" in operations along the Western Rivers. Promoted Captain in August 1862, he commanded the ironclad "USS Lafayette" until July 1863, when he was ordered to command the cruiser "USS Fort Jackson". From 1864 to the end of the war, he was made Captain of the steam sloop "USS Sacramento". Promoted to Commodore in July 1866, he commanded the Naval Station at Mound City, Illinois, 1868 to 1870. He attained the rank of Rear Admiral in July 1870 and served on the Lighthouse Board until April 1873, when he retired from active duty as a Rear Admiral. Three United States Navy destroyers have been named in his honor. (bio by: John "J-Cat" Griffith)

Previous Page