Gettysburg Union Order of Battle

Army of the Potomac

General Staff and Headquarters

MG* George G. Meade, Commanding
General Staff and Headquarters

I Corps

 

Division

Brigade

Regiments and Others

First Division:
     BG James S. Wadsworth (3,860)

1st Brigade ("Iron Brigade"):


   BG Solomon Meredith
   Col William Robinson
   (1,829 engaged)

2nd Wisconsin: Col Lucius Fairchild, Maj John Mansfield, Capt George H. Otis (302)
6th Wisconsin: Ltc Rufus R. Dawes (344)
7th Wisconsin: Col William W. Robinson, Maj Mark Finnicum (364)
19th Indiana: Col Samuel J. Williams (308)
24th Michigan: Col Henry A. Morrow, Capt Albert M. Edwards (496)

2nd Brigade:


   BG Lysander Cutler
   (2,020)

7th Indiana: Col Ira G. Grover (437)
76th New York: Maj Andrew J. Grover, Capt John E. Cook (375)
84th New York ("14th Brooklyn Militia"): Col Edward B. Fowler (318)
95th New York: Col George H. Biddle, Maj Edward Pye (241)
147th New York: Ltc Francis C. Miller, Maj George Harney (380)
56th Pennsylvania (9 companies): Col J. William Hofmann (252)

Second Division:
     BG John C. Robinson (3,027)

1st Brigade:


   BG Gabriel R. Paul
   Col Samuel H. Leonard
   Col Adrian R. Root
   Col Richard Coulter
   Col Peter Lyle
   Col Richard Coulter (1,537)

16th Maine: Col Charles W. Tilden, Maj Archibald D. Leavitt (298)
13th Massachusetts: Col Samuel H. Leonard, Ltc N. Walter Batchelder (284)
94th New York: Col Adrian R. Root, Maj Samuel A. Moffett (411)
104th New York: Col Gilbert G. Prey (309)
11th Pennsylvania: Col Richard Coulter, Capt Benjamin F. Haines, Capt John B. Overmyer (292)
107th Pennsylvania: Ltc James MacThomson, Capt Emanuel D. Roath (255)

2nd Brigade:


   BG Henry Baxter (1,452)

12th Massachusetts: Col James L. Bates, Ltc David Allen, Jr (261)
83rd New York (9th Militia): Ltc Joseph A. Moesch (215)
97th New York: Col Charles Wheelock, Maj Charles Northrup (236)
88th Pennsylvania: Maj Benezet F. Foust, Capt Henry Whiteside (274)
90th Pennsylvania: Col Peter Lyle, Maj Alfred J. Sellers, Col Peter Lyle (208)

Third Division:
     MG Abner Doubleday
     BG Thomas A. Rowley
     MG Abner Doubleday (4,711)

1st Brigade:


   Col Chapman Biddle
   BG Thomas A. Rowley
   Col Chapman Biddle (1,387)

80th New York (20th Militia): Col Theodore B. Gates (287)
121st Pennsylvania: Maj Alexander Biddle, Col Chapman Biddle, Maj Alexander Biddle (263)
142nd Pennsylvania: Col Robert P. Cummins, Ltc A. B. McCalmont (362)
151st Pennsylvania: Lt Col George F. McFarland, Capt Walter L. Owens, Col Harrison Allen (467)

2nd Brigade:


   Col Roy Stone
   Col Langhorne Wister
   Col Edmund L. Dana (1,314)

143rd Pennsylvania: Col Edmund L. Dana, Ltc John D. Musser (465)
149th Pennsylvania: Ltc Walton Dwight, Capt James Glenn (450)
150th Pennsylvania: Col Langhorne Wister, Ltc H. S. Huidekoper, Capt Cornelius C. Widdis (397)

3rd Brigade
2nd Vermont Brigade:


   BG George J. Stannard
   Col Francis V. Randall (1,950)

12th Vermont: Col Asa P. Blunt (guarding baggage) (641)
13th Vermont: Col Francis V. Randall, Maj Joseph J. Boynton, Ltc William D. Munson (636)
14th Vermont: Col William T. Nichols (647)
15th Vermont: Col Redfield Proctor (guarding baggage) (637)
16th Vermont: Col Wheelock G. Veazey (661)

 

Artillery Brigade:


   Col Charles S. Wainright (621)

2nd Maine Light, Battery B: Capt James A. Hall (117, 6 x 3" rifle)
5th Maine Light, Battery E: Capt Greenleaf T. Stevens, Lt Edward N. Whittier (119, 6 x Napoleon)
1st New York Light, Batteries E & L: Capt Gilbert H. Reynolds, Lt George Breck (141, 6 x 3" rifle)
1st Pennsylvania Light, Battery B: Capt James H. Cooper (114, 4 x 3" rifle)
4th US, Battery B: Lt James Stewart (123, 6 x Napoleon)

II Corps

Division

Brigade

Regiments and Others

First Division:
     BG John C. Caldwell (3,400)

1st Brigade:


   BG Edward E. Cross
   Col H. Boyd McKeen (932)

5th New Hampshire: Ltc Charles E. Hapgood (182)
61st New York: Ltc K. Oscar Broady (104)
81st Pennsylvania: Col H. Boyd McKeen (McKean?), Ltc Amos Stroh (175)
148th Pennsylvania: Ltc Robert McFarlane (468)

2nd Brigade ("Irish Brigade"):


   Col Patrick Kelly (532)

28th Massachusetts: Col Richard Byrnes (224)
63rd New York (2 companies): Ltc Richard C. Bentley, Capt Thomas Touhy (75)
69th New York (2 companies): Capt Richard Moroney, Lt James J. Smith (75)
88th New York (2 companies): Capt Denis F. Burke (90)
116th Pennsylvania (4 companies): Maj St. Clair A. Mulholland (66)

3rd Brigade:


   BG Samuel K. Zook
   Ltc John Fraser (975)

52nd New York: Ltc C. G. Freudenberg, Capt William Scherrer (134)
57th New York: Ltc Alford B. Chapman (175)
66th New York: Col Orlando H. Morris, Ltc John S. Hammell, Maj Peter Nelson (147)
140th Pennsylvania: Col Richard P. Roberts, Ltc John Fraser (515)

4th Brigade:


   Col John R. Brooke (852)

27th Connecticut (2 companies): Ltc Henry C. Merwin, Maj James H. Coburn (75)
2nd Delaware: Col William P. Baily, Capt Charles H. Christman (234)
64th New York: Col Daniel G. Bingham, Maj Leman W. Bradley (204)
53rd Pennsylvania: Ltc Richards McMichael (136)
145th Pennsylvania (7 companies): Col Hiram L. Brown, Capt John W. Reynolds, Capt Moses W. Oliver (202)

Second Division:
     BG John Gibbon
     BG William Harrow
     BG John Gibbon (3,606)

1st Brigade:


   BG William Harrow
   Col Francis E. Heath (1,378)

19th Maine: Col Francis E. Heath, Ltc Henry W. Cunningham (439)
15th Massachusetts: Col George H. Ward, Ltc George C. Joslin (239)
1st Minnesota & 2nd Company, Minnesota Sharpshooters: Col William Colvill, Jr., Capt Nathan S. Messick, Capt Henry C. Coates (330 + 32)
82nd New York (2nd NY Militia): Ltc James Huston, Capt John Darrow (335)

2nd Brigade "Philadelphia Brigade":


   BG Alexander S. Webb (1,208)

69th Pennsylvania: Col Dennis O'Kane, Capt William Davis (284)
71st Pennsylvania: Col Richard Penn-Smith (261)
72nd Pennsylvania: Col De Witt C. Baxter, Ltc Theodore Hesser (380)
106th Pennsylvania: Ltc William L. Curry (280)

3rd Brigade:


   Col Norman J. Hall (922)

19th Massachusetts: Col Arthur F. Devereux (163)
20th Massachusetts: Col Paul J. Revere, Ltc George N. Macy, Capt Henry L. Abbott (243)
7th Michigan: Ltc Amos E. Steele, Jr, Maj Sylvanus W. Curtis (165)
42nd New York: Col James E. Mallon (197)
59th New York (4 companies): Ltc Max A. Thoman, Capt William McFadden (152)

unattached

Massachusetts Sharpshooters, 1st Company: Capt William Plumer, Lt Emerson L. Bicknell (42)

Third Division:
     BG Alexander Hays (3,760)

1st Brigade ("Gibraltar Brigade"):


   Col Samuel S. Carroll (1,036)

14th Indiana: Col John Coons (236)
4th Ohio: Ltc Leonard W. Carpenter (229)
8th Ohio: Ltc Franklin Sawyer (209)
7th West Virginia: Ltc Jonathan H. Lockwood (319)

2nd Brigade:


   Col Thomas A. Smyth
   Ltc Francis E. Pierce (1,134)

14th Connecticut: Maj Theodore G. Ellis (200)
1st Delaware: Ltc Edward P. Harris, Capt Thomas B. Hizar, Lt William Smith, Lt John T. Dent (228)
12th New Jersey: Maj John T. Hill (444)
10th New York Battalion: Maj George F. Hopper (provost guard) (82)
108th New York: Ltc Francis E. Pierce (200)

3rd Brigade:


   Col George L. Willard
   Col Eliakim Sherrill
   Ltc James M. Bull (1,508)

39th New York (4 companies): Maj Hugo Hildebrandt (269)
111th New York: Col Clinton D. MacDougall, Ltc Isaac M. Lusk, Capt Aaron P. Seeley (390)
125th New York: Ltc Levin Crandell (392)
126th New York: Col Eliakim Sherrill, Ltc James M. Bull (455)

 

Artillery Brigade:


   Cpt John G. Hazard (603)

1st New York Light, Battery B: Lt Albert S. Sheldon, Capt James McKay Rorty, Lt Robert E. Rogers (114, 6 x 3" rifle)
1st Rhode Island Light, Battery A: Capt William A. Arnold (117, 6 x 3" rifle)
1st Rhode Island Light, Battery B: Lt T. Fred. Brown, Lt Walter S. Perrin (129, 6 x Napoleon)
1st US Light, Battery I: Lt George A. Woodruff, Lt Tully McCrea (113, 6 x Napoleon)
4th US Light, Battery A: Lt Alonzo H. Cushing, Sgt Frederick Fuger (126, 6 x Three Inch Ordinance Rifles)

III Corps

Division

Brigade

Regiments and Others

First Division:
     MG David B. Birney
     BG J. H. Hobart Ward (5,090)

1st Brigade:


   BG Charles K. Graham
   Col Andrew H. Tippin (1,516)

57th Pennsylvania (8 companies): Col Peter Sides, Capt Alanson H. Nelson (207)
63rd Pennsylvania: Maj John A. Danks, (246)
68th Pennsylvania: Col Andrew H. Tippin, Capt Milton S. Davis (320)
105th Pennsylvania: Col Calvin A. Craig (274)
114th Pennsylvania ("Collis' Zouaves"): Ltc Frederick F. Cavada, Capt Edward R. Bowen (259)
141st Pennsylvania: Col Henry J. Madill (209)

2nd Brigade:


   BG J. H. Hobart Ward
   Col Hiram Berdan (2,187)

20th Indiana: Col John Wheeler, Ltc William C. L. Taylor (401)
3rd Maine: Col Moses B. Lakeman (210)
4th Maine: Col Elijah Walker, Capt Edwin Libby (287)
86th New York: Ltc Benjamin L. Higgins (286)
124th New York: Col A. Van Horne Ellis, Ltc Francis M. Cummins (238)
99th Pennsylvania: Maj John W. Moore (277)
1st US Sharpshooters: Col Hiram Berdan, Ltc Casper Trepp (313)
2nd US Sharpshooters (8 companies): Maj Homer R. Stoughton (169)

3rd Brigade:


   Col P. Régis de Trobriand (1,387)

17th Maine: Ltc Charles B. Merrill (350)
3rd Michigan: Col Byron R. Pierce, Ltc Edwin S. Pierce (237)
5th Michigan: Ltc John Pulford (216)
40th New York: Col Thomas W. Egan (431)
110th Pennsylvania (6 companies): Ltc David M. Jones, Maj Isaac Rogers (152)

Second Division:
   BG Andrew A. Humphreys (4,960)

1st Brigade:


   BG Joseph B. Carr (1,718)

1st Massachusetts: Ltc Clark B. Baldwin (321)
11th Massachusetts: Ltc Porter D. Tripp (286)
16th Massachusetts: Ltc Waldo Merriam, Capt Matthew Donovan (245)
12th New Hampshire: Capt John F. Langley (224)
11th New Jersey: Col Robert McAllister, Capt Luther Martin, Lt John Schoonover, Capt William H. Lloyd, Capt Samuel T. Sleeper, Lt John Schoonover (275)
26th Pennsylvania: Maj Robert L. Bodine (365)

2nd Brigade:


   Col William R. Brewster (1,842)

70th New York: Col J. Egbert Farnum (288)
71st New York: Col Henry L. Potter (248)
72nd New York: Col John S. Austin, Ltc John Leonard (305)
73rd New York: Maj Michael W. Burns (349)
74th New York: Ltc Thomas Holt (266)
120th New York: Ltc Cornelius D. Westbrook, Maj John R. Tappen (383)

3rd Brigade:


   Col George C. Burling (1,396)

2nd New Hampshire: Col Edward L. Bailey (354)
5th New Jersey: Col William J. Sewell, Capt Thomas C. Godfrey, Capt Henry H. Woolsey (206)
6th New Jersey: Ltc Stephen R. Gilkyson (207)
7th New Jersey: Col Louis R. Francine, Maj Frederick Cooper (275)
8th New Jersey: Col John Ramsey, Capt John G. Langston (170)
115th Pennsylvania: Maj John P. Dunne (182)

Third Division:


     BG Washington Lafayette Elliott

(Not at Gettysburg; division detached to Maryland Heights)

 

 

Artillery Brigade:


   Cpt George E. Randolph
   Cpt A. Judson Clark (616)

1st New Jersey Light, Battery B: Capt A. Judson Clark, Lt Robert Sims (143, 6 x 10pdr Parrot)
1st New York Light, Battery D: Capt George B. Winslow (116, 6 x Napoleon)
4th New York Light Battery: Capt James E. Smith (126, 6 x 10pdr Parrot)
1st Rhode Island Light, Battery E: Lt John K. Bucklyn, Lt Benjamin Freeborn (108, 6 x Napoleon)
4th US, Battery K: Lt Francis W. Seeley, Lt Robert James (121, 6 x Napoleon)

V Corps

Division

Brigade

Regiments and Others

First Division:
     BG James Barnes (3,420)

1st Brigade:


   Col William S. Tilton (655)

18th Massachusetts: Col Joseph Hayes (139)
22nd Massachusetts: Ltc Thomas Sherwin, Jr (137)
1st Michigan: Col Ira C. Abbott, Ltc William A. Throop (145)
118th Pennsylvania: Ltc James Gwyn (233)

2nd Brigade:


   Col Jacob B. Sweitzer (1,423)

9th Massachusetts: Col Patrick R. Guiney (412)
32nd Massachusetts: Col George L. Prescott (242)
4th Michigan: Col Harrison H. Jeffords, Ltc George W. Lumbard (342)
62nd Pennsylvania: Ltc James C. Hull (426)

3rd Brigade:


   Col Strong Vincent
   Col James C. Rice (1,336)

20th Maine: Col Joshua L. Chamberlain (386)
16th Michigan: Ltc Norval E. Welch (263)
44th New York: Col James C. Rice, Ltc Freeman Conner (391)
83rd Pennsylvania: Capt Orpheus S. Woodward (295)

Second Division:
     BG Romeyn B. Ayres (4,002)

1st Brigade:


   Col Hannibal Day (1,553)

3rd US (6 companies): Capt Henry W. Freedley, Capt Richard G. Lay (300)
4th US (4 companies): Capt Julius W. Adams, Jr (173)
6th US (5 companies): Capt Levi C. Bootes (150)
12th US (8 companies): Capt Thomas S. Dunn (415)
14th US (8 companies): Maj Grotius R. Giddings (513)

2nd Brigade:


   Col Sidney Burbank (953)

2nd US (6 companies): Maj Arthur T. Lee, Capt Samuel A. McKee (197)
7th US (4 companies): Capt David P. Hancock (116)
10th US (3 companies): Capt William Clinton (93)
11th US (6 companies): Maj DeLancey Floyd-Jones (286)
17th US (7 companies): Ltc J. Durell Greene (260)

3rd Brigade:


   BG Stephen H. Weed
   Col Kenner Garrard (1,491)

140th New York: Col Patrick "Paddy" O'Rorke, Ltc Louis Ernst (449)
146th New York (Zouaves): Col Kenner Garrard, Ltc David T. Jenkins (456)
91st Pennsylvania: Ltc Joseph H. Sinex (220)
155th Pennsylvania: Ltc John H. Cain (362)

Third Division:
     BG Samuel W. Crawford (2,949)

1st Brigade:


   Col William McCandless (1,235)

1st Pennsylvania Reserves (9 companies): Col William C. Talley (379)
2nd Pennsylvania Reserves: Ltc George A. Woodward (233)
6th Pennsylvania Reserves: Ltc Wellington H. Ent (324)
13th Pennsylvania Reserves: Col Charles F. Taylor, Maj William R. Hartshorne (298)

3rd Brigade:


   Col Joseph W. Fisher (1,709)

5th Pennsylvania Reserves: Ltc George Dare (285)
9th Pennsylvania Reserves: Ltc James McK. Snodgrass (322)
10th Pennsylvania Reserves: Col Adoniram J. Warner (401)
11th Pennsylvania Reserves: Col Samuel M. Jackson (327)
12th Pennsylvania Reserves (9 companies): Col Martin D. Hardin (373)

 

Artillery Brigade:


   Cpt Augustus P. Martin (432)

3rd Massachusetts, Battery C: Lt Aaron F. Walcott (115, 6 x Napoleon)
1st New York, Battery C: Capt Almont Barnes (62, 4 x 3" rifle)
1st Ohio Light, Battery L: Capt Frank C. Gibbs (113, 6 x Napoleon)
5th US, Battery D: Lt Charles E. Hazlett, Lt Benjamin F. Rittenhouse (68, 6 x 10pdr Parrot)
5th US, Battery I: Lt Malbone F. Watson, Lt Charles C. MacConnell (71, 4 x 3" rifle)

VI Corps

Division

Brigade

Regiments and Others

First Division:
     BG Horatio G. Wright

1st Brigade
(First New Jersey Brigade):


   BG Alfred T. A. Torbert

1st New Jersey: Ltc William Henry, Jr.
2nd New Jersey: Ltc Charles Wiebecke
3rd New Jersey: Ltc Edward L. Campbell
15th New Jersey: Col William H. Penrose

2nd Brigade:


   BG Joseph J. Bartlett

5th Maine: Col Clark S. Edwards
121st New York: Col Emory Upton
95th Pennsylvania: Ltc Edward Carroll
96th Pennsylvania: Maj William H. Lessig

3rd Brigade:


   BG David Allen Russell

6th Maine: Col Hiram Burnham
49th Pennsylvania (4 companies): Ltc Thomas M. Hulings
119th Pennsylvania: Col Peter C. Ellmaker
5th Wisconsin: Col Thomas S. Allen

Provost Guard

4th New Jersey (3 companies): Capt William R. Maxwell

Second Division:
     BG Albion P. Howe

2nd Brigade ("Vermont Brigade"):


   Col Lewis A. Grant

2nd Vermont: Col James H. Walbridge
3rd Vermont: Col Thomas O. Seaver
4th Vermont: Col Charles B. Stoughton
5th Vermont: Ltc John R. Lewis
6th Vermont: Col Elisha L. Barney

3rd Brigade:


   BG Thomas H. Neill

7th Maine (6 companies): Ltc Selden Connor
33rd New York (detachment): Capt Henry J. Gifford
43rd New York: Ltc John Wilson
49th New York: Col Daniel D. Bidwell
77th New York: Ltc Winsor B. French
61st Pennsylvania: Ltc George F. Smith

Third Division:
     MG John Newton
     BG Frank Wheaton

1st Brigade:


   BG Alexander Shaler

65th New York: Col Joseph E. Hamblin
67th New York: Col Nelson Cross
122nd New York: Col Silas Titus
23rd Pennsylvania: Ltc John F. Glenn
82nd Pennsylvania: Col Isaac C. Bassett

2nd Brigade:


   Col Henry L. Eustis

7th Massachusetts: Ltc Franklin P. Harlow
10th Massachusetts: Ltc Joseph B. Parsons
37th Massachusetts: Col Oliver Edwards
2nd Rhode Island: Col Horatio Rogers, Jr

3rd Brigade:


   BG Frank Wheaton
   Col David J. Nevin

62nd New York: Col David J. Nevin, Ltc Theodore B. Hamilton
93rd Pennsylvania: Maj John I. Nevin
98th Pennsylvania: Maj John B. Kohler
102nd Pennsylvania: Col John W. Patterson
139th Pennsylvania: Col Frederick H. Collier, Ltc William H. Moody

 

Artillery Brigade:


   Col Charles H. Tompkins

1st Massachusetts Light, Battery A: Capt William H. McCartney
1st New York, Independent Battery: Capt Andrew Cowan
3rd New York, Independent Battery: Capt William A. Harn
1st Rhode Island, Battery C: Capt Richard Waterman
1st Rhode Island, Battery G: Capt George W. Adams
2nd US, Battery D: Lt Edward B. Williston
2nd US, Battery G: Lt John H. Butler
5th US, Battery F: Lt Leonard Martin

XI Corps

Division

Brigade

Regiments and Others

First Division:
     BG Francis C. Barlow
     BG Adelbert Ames

1st Brigade:


   Col Leopold von Gilsa

41st New York (9 companies): Ltc Detleo von Einsiedel
54th New York: Maj Stephen Kovacs, Lt Ernst Both
68th New York: Col Gotthilf Bourry
153rd Pennsylvania: Maj John F. Frueauff

2nd Brigade:


   BG Adelbert Ames
   Col Andrew L. Harris

17th Connecticut: Ltc Douglas Fowler, Maj Allen G. Brady
25th Ohio: Ltc Jeremiah Williams, Capt Nathaniel J. Manning, Lt William Maloney, Lt Israel White
75th Ohio: Col Andrew L. Harris, Capt George B. Fox
107th Ohio: Col Seraphim Meyer, Capt John M. Lutz

Second Division:
     BG Adolph von Steinwehr

1st Brigade:


   Col Charles R. Coster

134th New York: Ltc Allan H. Jackson
154th New York: Ltc Daniel B. Allen
27th Pennsylvania: Ltc Lorenz Cantador
73rd Pennsylvania: Capt Daniel F. Kelley

2nd Brigade:


   Col Orland Smith

33rd Massachusetts: Col Adin B. Underwood
136th New York: Col James Wood, Jr
55th Ohio: Col Charles B. Gambee
73rd Ohio: Ltc Richard Long

Third Division:
     MG Carl Schurz
     BG Alexander Schimmelfennig
     MG Carl Schurz

1st Brigade:


   BG Alexander Schimmelfennig
   Col George von Amsberg

82nd Illinois: Ltc Edward S. Salomon
45th New York: Col George von Amsberg, Ltc Adolphus Dobke
157th New York: Col Philip P. Brown, Jr
61st Ohio: Col Stephen J. McGroarty
74th Pennsylvania: Col Adolph von Hartung, Ltc Alexander von Mitzel, Capt Gustav Schleiter, Capt Henry Krauseneck

2nd Brigade:


   Col Wladimir Krzyzanowski

58th New York: Ltc August Otto, Capt Emil Koenig
119th New York: Col John T. Lockman, Ltc Edward F. Lloyd
82nd Ohio: Col James S. Robinson, Ltc David Thomson
75th Pennsylvania: Col Francis Mahler, Maj August Ledig
26th Wisconsin: Ltc Hans Boebel, Capt John W. Fuchs

 

Artillery Brigade:


   Maj Thomas W. Osborn

1st New York Light, Battery I: Capt Michael Wiedrich
13th New York Independent Battery: Lt William Wheeler
1st Ohio Light, Battery I: Capt Hubert Dilger
1st Ohio Light, Battery K: Capt Lewis Heckman
4th US, Battery G: Lt Bayard Wilkeson, Lt Eugene A. Bancroft

XII Corps

Division

Brigade

Regiments and Others

First Division:
     BG Alpheus S. Williams
     BG Thomas H. Ruger

1st Brigade:


   Col Archibald L. McDougall

5th Connecticut: Col Warren W. Packer
20th Connecticut: Ltc William B. Wooster
3rd Maryland: Col Joseph M. Sudsburg
123rd New York: Ltc James C. Rogers, Capt Adolphus H. Tanner
145th New York: Col Edward L. Price
46th Pennsylvania: Col James L. Selfridge

2nd Brigade:


   BG Henry H. Lockwood

1st Maryland, Potomac Home Brigade: Col William P. Maulsby
1st Maryland, Eastern Shore: Col James Wallace
150th New York: Col John H. Ketcham

3rd Brigade:


   BG Thomas H. Ruger
   Col Silas Colgrove

27th Indiana: Col Silas Colgrove, Ltc John R. Fesler
2nd Massachusetts: Ltc Charles R. Mudge, Maj Charles F. Morse
13th New Jersey: Col Ezra A. Carman
107th New York: Col Nirom M. Crane
3rd Wisconsin: Col William Hawley

Second Division:
     BG John W. Geary

1st Brigade:


   Col Charles Candy

5th Ohio: Col John H. Patrick
7th Ohio: Col William R. Creighton
29th Ohio: Capt Wilbur F. Stevens, Capt Edward Hayes
66th Ohio: Ltc Eugene Powell
28th Pennsylvania: Capt John Flynn
147th Pennsylvania (8 companies): Ltc Ario Pardee, Jr

2nd Brigade:


   Col George A. Cobham, Jr
   BG Thomas L. Kane
   Col George A. Cobham, Jr

29th Pennsylvania: Col William Rickards, Jr
109th Pennsylvania: Capt Frederick L. Gimber
111th Pennsylvania: Ltc Thomas M. Walker, Col George A. Cobham, Jr, Ltc Thomas M. Walker

3rd Brigade:


   BG George S. Greene

60th New York: Col Abel Godard
78th New York: Ltc Herbert von Hammerstein
102nd New York: Col James C. Lane, Capt Lewis R. Stegman
137th New York: Col David Ireland
149th New York: Col Henry A. Barnum, Ltc Charles B. Randall

 

Artillery Brigade:


   Lt Edward D. Muhlenberg

1st New York Light, Battery M: Lt Charles E. Winegar
Pennsylvania Independent Light, Battery E: Lt Charles A. Atwell
4th US, Battery F: Lt Sylvanus T. Rugg
5th US, Battery K: Lt David H. Kinzie

Cavalry Corps

Division

Brigade

Regiments and Others

First Division:
     BG John Buford

1st Brigade:


   Col William Gamble

8th Illinois: Maj John L. Beveridge
12th Illinois (4 companies); 3rd Indiana (6 companies): Col George H. Chapman
8th New York: Ltc William L. Markell

2nd Brigade:


   Col Thomas Devin

6th New York: Maj William E. Beardsley
9th New York: Col William Sackett
17th Pennsylvania: Col Josiah H. Kellogg
3rd West Virginia (2 companies): Capt Seymour B. Conger

Reserve Brigade:


   BG Wesley Merritt

6th Pennsylvania: Maj James H. Haseltine
1st US: Capt Richard S. C. Lord
2nd US: Capt Theophilus F. Rodenbough
5th US: Capt Julius W. Mason
6th US: Maj Samuel H. Starr, Lt Louis H. Carpenter, Lt Nicholas Nolan, Capt Ira W. Claflin

Second Division:
     BG David McM. Gregg

1st Brigade:


   Col John B. McIntosh

1st Maryland (11 companies): Ltc James M. Deems
Purnell (Maryland) Legion, Company A: Capt Robert E. Duvall
1st Massachusetts: Ltc Greely S. Curtis
1st New Jersey: Maj Myron H. Beaumont
1st Pennsylvania: Col John P. Taylor
3rd Pennsylvania: Ltc Edward S. Jones
3rd Pennsylvania Heavy Artillery, Battery H: Capt William D. Rank

2nd Brigade:


   Col Pennock Huey

(Not at Gettysburg)

3rd Brigade:


   Col J. Irvin Gregg

1st Maine (10 companies): Ltc Charles H. Smith
10th New York: Maj M. Henry Avery
4th Pennsylvania: Ltc William E. Doster
16th Pennsylvania, Lieut: Col John K. Robison

HQ Guard

1st Ohio, Company A: Capt Noah Jones

Third Division:
     BG Judson Kilpatrick

1st Brigade:


   BG Elon J. Farnsworth
   Col Nathaniel P. Richmond

5th New York: Maj John Hammond
18th Pennsylvania, Lieut: Col William P. Brinton
1st Vermont, Lieut: Col Addison W. Preston
1st West Virginia (10 companies): Col Nathaniel P. Richmond, Maj Charles E. Capehart

2nd Brigade ("Michigan Brigade"):


   BG George A. Custer

1st Michigan: Col Charles H. Town
5th Michigan: Col Russell A. Alger
6th Michigan: Col George Gray
7th Michigan (10 companies): Col William D. Mann

HQ Guard

1st Ohio, Company C: Capt Samuel N. Stanford

Horse Artillery

1st Brigade:


   Capt James M. Robertson

9th Michigan Battery: Capt Jabez J. Daniels
6th New York Battery: Capt Joseph W. Martin
2nd US, Batteries B and L: Lt Edward Heaton
2nd US, Battery M: Lt Alexander C. M. Pennington, Jr
4th US, Battery E: Lt Samuel S. Elder

2nd Brigade:


   Capt John C. Tidball

1st US, Batteries E and G: Capt Alanson M. Randol
1st US, Battery K: Capt William M. Graham
2nd US, Battery A: Lt John H. Calef
3rd US, Battery C: Lt William D. Fuller

Artillery Reserve

Brigade

Batteries

1st Regular Brigade:


   Capt Dunbar R. Ransom

1st US, Battery H: Lt Chandler P. Eakin, Lt Philip D. Mason
3rd US, Batteries F and K: Lt John G. Turnbull
4th US, Battery C: Lt Evan Thomas
5th US, Battery C: Lt Gulian V. Weir

1st Volunteer Brigade:


   Ltc Freeman McGilvery

5th Massachusetts Light Battery E: Capt Charles A. Phillips
9th Massachusetts Light Battery: Capt John Bigelow, Lt Richard S. Milton
15th New York Independent Battery: Capt Patrick Hart
Pennsylvania Light, Batteries C and F: Capt James Thompson

2nd Volunteer Brigade:


   Capt Elijah D. Taft

1st Connecticut Heavy, Battery B: Capt Albert F. Brooker
1st Connecticut Heavy, Battery M: Capt Franklin A. Pratt
2nd Connecticut Light Battery: Capt John W. Sterling
5th New York Independent Battery: Capt Elijah D. Taft

3rd Volunteer Brigade:


   Capt James F. Huntington

1st New Hampshire Independent: Capt Frederick M. Edgell
1st Ohio Light, Battery H: Lt George W. Norton
1st Pennsylvania Light, Batteries F and G: Capt R. Bruce Ricketts
1st West Virginia Light, Battery C: Capt Wallace Hill

4th Volunteer Brigade:


   Capt Robert H. Fitzhugh

6th Maine Light, Battery F: Lt Edwin B. Dow
1st Maryland Light, Battery A: Capt James H. Rigby
1st New Jersey Light, Battery A: Lt Augustin N. Parsons
1st New York Light, Battery G: Capt Nelson Ames
1st New York Light, Battery K: Capt Robert H. Fitzhugh

Train Guard

4th New Jersey Infantry (7 companies): Maj Charles Ewing
12th New Jersey Infantry (3 companies): Maj Forest Juziuk

Previous Page

From Wikipedia, the free encyclopedia